Mapa zawsze była ważnym narzędziem w poznawaniu historii. O ile zapisy np. w księgach sądowych układają zdarzenia na osi czasu, to mapa może pomóc osadzić je w przestrzeni. Z opisu jednowymiarowego jakim jest oś czasu tworzy opis wielowymiarowy, czasoprzestrzenny. Napa umożliwia identyfikację i lokalizację geograficzną obiektów, pomiary odległości, rozmieszczenie, zagęszczenie i układ przestrzenny zjawisk, określenie ich zasięgów i przebiegów (np. badania granic, szlaków komunikacyjnych).
Użycie map w poznawaniu historii, powinno być poprzedzone krytyczną oceną ich dokładności kartograficznej oraz wartości informacyjnej, której można dokonać w porównaniu ze źródłami pisanymi lub z innymi mapami czy odkryciami archeologicznymi. To zadanie jednak przerasta moje możliwości z powodu braku przygotowania metodologicznego i warsztatowego. Dlatego publikuję zebrane mapy w czasie mego zgłębiania historii Strus, z nadzieją, że pozwolą innym pogłębić wiedzę o historii Strus. Do niektórych map odwołuje się w różnych wpisach.
Na stronie Mapy z zakładce Źródła tego blogu pokrótce omówiłem każdą z dwunastu map. Tam odsyłam po szczegóły. Tu zaś tylko galeria map z 230 ostatnich lat.
Przy okazji informuję, że w zakładce Źródła dodałem stronę MIARY I WAGI W PRZESZŁOŚCI zawierającą zestawienie historycznych jednostek miar i wag, które już wyszły z użycia, choć w Strusach wspominane były jeszcze w połowie XX wieku, takich jak pud, staje, sążeń czy kwaterka. Jak w w opowieści męża, który wyliczał się przed żoną z pieniędzy: „tudy-siudy dwa złote, krętu-wętu dwa złote, kwaterka oleju trzydzieści groszy i rubla diabli wzięli”.










