Strona główna Gałęzie Strusów z wieków XVI-XVII

Gałęzie Strusów z wieków XVI-XVII

przez R.Strus

Treści zawarte na tej stronie pokrywają się z wpisem blogu: Krąg rodziny Wita ze Strus. Zamieszamy je na tej stronie aby mieć całą genealogię w jednym miejscu.

Przestawiona genealogia została odtworzona na podstawie kwerendy Ksiąg Drohickich przestawionej w pracy (Wiraszka 2016) przy założeniu (niepoświadczonym), że Cecylia była córką Wita, a nie np. wnuczką. Ustalenia czynione były na drodze dedukcji i interpretacji zapisów sądowych. W dedukcji mogłem coś przeoczyć. Interpretacja jak sempiterna – każdy ma własną. Dlatego, jeśli Miły Czytelniku wydedukujesz z zapisów lub wyinterpretujesz coś odmiennego – podziel się tym w korespondencji lub komentarzu. Chętnie poprawię własne błędy lub uzupełnię czego sam nie dostrzegłem.

Oto pełny krąg potomków Wita ze Strus.

W Strusach spotykamy nietypową genealogicznie sytuację nadania jednego nazwiska rodzinom wywodzącym się z różnych przodków. Prawdopodobnie w tej części ziemi drohickiej, w której położone są Strusy, nie jest to czymś nadzwyczajnym.

W okolicznych wsiach szlacheckich, które powstawały w I połowie XV wieku tak samo „wżeniali” się kawalerowie z innych wsi i rodów. W podobny sposób byli nazywani nazwą dwuczłonową „imię_chrzestne s. Imię_ojca” z ew. przydomkiem przy dużym zagęszczeniu. Podobnie w końcu XVI wieku zaczęto pisać ich w księgach drohickich pod nazwiskiem powstałym z nazwy wsi – gniazda rodowego.

Moja mama, z domu Sawicka, pochodziła z Sawic. Jednak o Sawickim, prominentnym polityku polskiej partii ludowej, mówiła, że nie jest to rodzina, choć nosi to samo nazwisko.


Dla większej przejrzystości podzielimy krąg Wita na cztery gałęzie:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuj Czytaj więcej