Strona główna Biografie Ks. Józef Strus

Ks. Józef Strus

przez R.Strus

Biografia

Józef urodził się 31 stycznia 1905 r. w Strusach jako ósme dziecko (w tym czasie dwoje z ośmiorga już nie żyło) Franciszka Strusa i Katarzyny Osińskiej. Uczył się w czteroklasowej szkole wiejskiej, potem w gimnazjum w Siedlicach. Następnie trafił do bursy w Białej Podlaskiej prowadzonej przez Salezjanów.

Z niej powędrował na Podkarpacie do nowicjatu w Kleczy Dolnej. W Kleczy złożył śluby zakonne 9 sierpnia 1923 r. po czym kontynuował naukę w krakowskim dwuletnim Studentacie Filozoficznym. Tam zdał maturę „na celująco” w 1925 r.

Po tym został skierowany na dwuletnią asystencję w Sokołowie Podlaskim. Następnie został wysłany na czteroletnie studia fizyki na Uniwersytecie Poznańskim zakończone dyplomem magisterskim z wynikiem dobrym (25 marca 1931r) i studia teologiczne, czteroletnie, zaczęte w Oświęcimiu a ukończone na „Łosiówce” w Krakowie.

3 czerwca 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Księcia Arcybiskupa Sapiehy, i został skierowany do pracy wychowawczej w nowo powstałej Salezjańskiej Inspektorii Północnej św. Stanisława Kostki.

W Różanymstoku przez pięć lat był kierownikiem, czyli radcą szkolnym gimnazjum, zorganizowanego w byłym klasztorze podominikańskim. Po 17 września 1939 r. Różanystok znalazł się na ziemiach zajętych przez Rosję Sowiecką. W grudniu 1939 r. przedostał się do Sokołowa w niemieckiej Generalnej Gubernii, gdzie po roku otrzymał nominację na dyrektora i radcę inspektorialnego i uczestniczył w tajnym nauczaniu. W 1949 r. został dyrektorem powstającego wówczas Wyższego Seminarium Duchownego (WSD) Towarzystwa Salezjańskiego (filozofia) w Woźniakowie, zaś po pięciu latach dyrektorem Wyższego Seminarium Duchownego (teologia) w Lądzie,

W 1959 r. został wybrany przełożonym Prowincji św. Stanisława (Inspektorem). Po sześciu latach przekazał stanowisko swemu następcy; sam zaś osiadł w Woźniakowie jako rezydent i spowiednik. W latach 1968-1971 pełnił funkcję dyrektora domu salezjańskiego w Zielonem koło Warszawy, gdzie byli zgrupowani neoprezbiterzy na dopełniającym Studium Życia Wewnętrznego. Stamtąd został przeniesiony do Łodzi, gdzie pełnił obowiązki redaktora „Nostry”.

Zmarł 29 kwietnia 1973 r. Jego ciało zostało pochowane w kwaterze salezjańskiej na łódzkim cmentarzu Doły.

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuj Czytaj więcej