Strona główna Zaproszenie

Zaproszenie

przez R.Strus

Witam pięknie w zakątku Internetowego Uniwersum, jakim jest blog poświęcony Strusom ze Strus.

Nazywam się Izydor Roman Strus i jestem jednym z ostatnich Strusów urodzonych w podlaskiej  wsi Strusy, gnieździe rodowym położonym na południowym skraju ziemi drohickiej. Ponieważ dane mi było pogłębić wiedzę o rodzinie osiadłej w tamtym miejscu na początku XIV wieku, dzielę się tą wiedzą w serwisie internetowym prowadzonym w formie bloga i poświęconym Strusom, na którego stronie znajduje się ten wpis.  

Dziesięć lat temu umieściłem część danych genealogicznych w MyHeritage. Jednak ze względu na koszty i brak dostępu do danych dla osób zainteresowanych z zewnątrz, zrezygnowałem z aktualizowania MyHeritrage. Dlatego drzewo tam zamieszczone, jest w niektórych fragmentach błędne lub nieaktualne. Obecnie MyHeritage  poinformowało mnie, że w Pani/Pana drzewie genealogicznym występują Strusowie lub Strusówny. Dlatego pozwalam sobie poinformować o serwisie www.strus.org i zachęcić do współpracy lub pomocy w powiększaniu wiedzy o rodzie Strusów.  Prawdopodobnie do różnych drzew genealogicznych trafili jacyś Strusowie, którzy żenili się poza Strusami, lub panny Strusówny, które wychodziły za mąż i zamieszkały w nowych miejscach i nowych rodzinach Państwa przodków po mieczu.

Genealogię Strusów mamy nieźle opracowaną w dwóch okresach: 1) (+/-) 1420  – 1600 i 2) 1750-1900. Znajduje się ona w dostępnym publicznie serwisie www.strus.tribalpages.com.  Strusowie w pierwszym okresie nie posługiwali się nazwiskiem, dlatego w tym serwisie jest używane sztuczne nazwisko: „ze Strus”. W drugim jest już używane współczesne nazwisko Strus. Należy jednak zauważyć, że od początku XVI wieku tym nazwiskiem nazywano trzy zupełnie różne genealogicznie rodziny: pierwszego osadnika Wita z początku wieku XV, od którego przydomku (struś – w średniowieczu pisanego strus) nazwano wieś, potomnych Jana z Kożuchowa ożenionego z wnuczką Wita i osiadłego w Strusach , oraz potomnych Mikołaja z Ostrowca, który zamieszkał w Strusach podobnie jak Jan z Kożuchowa, tworząc kolejną rodzinę, którą nazwano nazwiskiem pochodzącym od nazwy wsi. Obecnie gromadzę informację o Strusach z XVII wieku, mając nadzieję, że uda się odtworzyć genealogię wielu gałęzi rodzin wywodzących się ze Strus do początku XV wieku.

Byłbym szczęśliwy, gdybym mógł dodać jakieś informacje o losach Strusów lub  Strusówien, które znajdują się w Waszych drzewach. Chętnie dodałbym w serwisie tribalpages linki do tych osób, jeśli można zobaczyć tę osobę w Państwa drzewie genealogicznym bez specjalnych zaproszeń i udostępnień.

Jest w Polsce kilka rodów Strusów, których związków ze Strusami podlaskimi nie znamy dotychczas, Są ro rodziny żyjące w ziemi chełmskiej i zamojskiej (prawdopodobnie potomkowie Strusiów komorowskich), Strusowie koło Jarosławia i Pełkiń na Podkarpaciu. Strusowie mieszkają w Krakowie i okolicach (prawdopodobnie potomkowie Stanisława Strusa – rajcy krakowskiego z połowy VI wieku, którego ojciec przybył z Norymbergi), wreszcie Strusiowie poznańscy – potomkowie Strusiów Wieluńskich, których najbardziej znanym przedstawicielem był doktor Józef Struś z Poznania.. Również Strusowie mieszkający w ziemi łukowskiej oraz potomkowie linii mokobodzkiej, prawdopodobnie wywodzący się ze Strus. Z przedstawicielami tych gałęzi można by sprawdzić związki genetyczne przy pomocy genealogii genetycznej; Y-DNA.

Zgromadziłem chyba największy zbiór wypisów dotyczący Strusów z dokumentów źródłowych. Jest to ponad siedmiuset wypisów z ksiąg drohickich. Jest też kilkaset dokumentów przedstawionych w formie skanów. Zachęcam do lektury wpisów blogu, do krytycznej oceny treści oraz pomocy w odtwarzaniu rodziny, szczególnie w XVII wieku.

Ponieważ dysponuję kompletną genealogią całych wsi parafii kożuchowskiej z okresu ok. 1750-1900, mogę zainteresowanym pomóc w dotarciu do danych genealogicznych innych rodzin niż Strusowie. Dotyczy to wsi: Błonie Duże, Błonie Małe, Brodacze, Kobylany Górne, Kobylany Skorupki, Kożuchów, Kożuchówek, Krasnodęby Rafały, Patrykozy, Kolonia Patrykozy, Wólka Patryzkozka, Ruda Patrykozka, Kolonia Ruda Patrykozka, Remiszew Mały, Smuniew, Włodki, Zawady.

Kontakt ze mną poprzez mail: blog@strus.org

W razie potrzeby mogę podać numer telefonu do kontaktu bezpośredniego.

Wiele dobrego życzę i pozdrawiam. R. Strus

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuj Czytaj więcej